YETKİLENDİRİLMİŞ BELGELENDİRME KURULUŞLARI YBK-DER ÇATISINDA BİRLEŞTİ

   

     Mesleki yeterlilik belgesi vermekle yetkilendirilen firmalar dernekleşti. Merkezi İstanbul’un Kartal ilçesinde geçici bir adreste Osman Camcı’nın kurucu başkanlığında kurulan YBK-DER, Kurban Bayramı’nın hemen ardından ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirecek. Sektörün temsilcileri Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde Kaynes Eğitim’in ev sahipliğindeki toplantıda bir araya gelirken derneğin kuruluşu da bu toplantının ardından ilan edildi.

Gebze’de Bir Araya Geldiler

   Gebze’deki toplantıya Universal Belgelendirme Genel Müdürü Osman Camcı, Uzman Grup’tan Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Yasemin Karaer Er ve Şükrü Er, Avrasya MYM Şirket yöneticileri Kazım Özçelik ve Fatih Özçelik, Mavi Belge şirket yöneticisi Ahmet Keskin, Alberk QA Technic Genel Müdürü Serkan Demirsan, Teknikel Belgelendirme şirket yöneticisi M.Erdal Küçükoğlu, Kaynes Şirket yöneticileri Serdar Üklimek ve Çetin Temel ile Kaynes Belgelendirme Koordinatörü Serkan Çolak katıldı.

Osman Camcı’nın Kurucu Başkanlığında

    YBK-DER’in kurucu yönetimi Osman Camcı başkanlığında Şükrü ErSelver KaradağAhmet Keskin, Serkan Çolak ve Kazım Özçelik’ten oluşuyor. Resmi kuruluşu tamamlanan dernek ilk altı ay içinde birinci olağan genel kurulunu gerçekleştirmek zorunda. Derneğin merkezi şimdilik İstanbul’un Kartal ilçesinde geçici bir yerde gösteriliyor. Kısa sürede derneğin lokal tipinde bir yeri olacak. YBK-DER Kurucu Başkanı Osman Camcı ilk genel kurul için altı aylık sürenin dolmasını beklemeyeceklerini ve Kurban Bayramı’nın hemen ardından gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

81 Firma Tüm Bölgelere Yayıldı

    Ülke genelinde 81 benzer konumda firma bulunduğunu kaydeden Başkan Camcı, “Türkiye’nin 81 ilinde de belge vermeye yetkili firma yok ancak her bölgesinde var. Dernekleşme girişimine 81 firmanın büyük kısmı onay ve destek verdi. Kamu ile ilişkili olan firmaların derneğe üyelik konusunda bir takım çekinceleri olabilir ancak o firmalardan da derneğimize üyelik olmasını dileriz” dedi. Osman Camcıderneğe üyeliklerinin ise tüzel kimlikle, firma bazlı olacağını kaydetti. Tüm benzer konumda olan firmalara derneğe üyelik için çağrıda bulunan Başkan Osman Camcı, “Hayatın her alanında ve diğer iş kollarında olduğu gibi bizim iş kolumuzda da dernekleşme ve güç birliği hepimizin, sektörün yararına olacaktır. Bu hep verdiğimiz hizmet kalitesinin artmasını sağlayacak, hem de mesleğimiz içinde yaşanan kimi olumsuzların önüne geçecektir” dedi.

Camcı ayrıca şu görüşlere yer verdi:

2007 Yılından Bu Yana

    “Ülkemizde üretilen hizmet ve ürünlerin kalitesinin temini, çalışanların mesleklerindeki yeterliliklerinin belirlenmesi amacı ile 2007 yılından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından çeşitli meslekler için yeterlilik kriterleri belirlenmektedir. Nitelikli çalışan gücünün yeterliliklerinin tespit edilmesi amacı ile çalışanların mesleklerindeki yetkinlikleri belgelendirilmektedir. Bu belgeler çalışanların mesleki becerilerinin yanı sıra çok önemli olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusundaki farkındalıklarını da göstermektedir."

TÜRKAK’tan Akrediteli MYK’dan Yetkili Firmalar

    Çalışanların mesleklerinde belgelendirme süreci Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir.

     Bu konuda çeşitli mesleklerde çalışmak için belge zorunluluğu getirilmesi ve çalışanların bu belgeleri temin etmesi konusunda ciddi devlet teşvikleri sağlanması, çalışanların belgelendirilmesi sürecinde hızlı bir ivme sağlamıştır.

YKB-DER Çatısında

      Bu süreçte görev alan yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları olarak, ülkemizde gelişmekte olan mesleki yeterlilik sisteminin sağlıklı büyümesine yardımcı olmak amacı ile bir dernek kurmaya karar vererek Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Derneği – YBK-DERçatısı altında bir araya gelme kararı aldık.

Etkin İşbirliği

     Derneğimizde, personel belgelendirme alanında mesleki yeterlilik kurumu önderliğinde oluşturulan mesleki yeterlilikler sisteminin başarısı ve tüm ilgili taraflar arasında etkin iş birliği oluşturulması konularında çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz.

Etik Çalışma Prensipleri

    YBK-DER; personel belgelendirme faaliyetlerinin geliştirilmesi, zenginleştirilmesi, bu alanda faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşları arasında işbirliği alanları oluşturulması, faaliyet konuları ile ilgili etik çalışma prensipleri oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda mesleki yeterlilik sisteminin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tanıtımı, resmi kurumlar ve özel sektör kuruluşları arasında işbirliğine katkıda bulunulması amacı ile bir araya geldik.”